Ebben a cikksorozatban a szellőzéstechnikában előforduló levegő szűrőket vesszük át először nagyvonalakban, aztán cikkekre lebontva kicsit részletesebben.
Elsőre nem is hinnénk, de szinte minden olyan berendezésben, technológiában, ahol működik egy ventilátor nagy valószínűséggel találunk szűrőt is.
Ezekből a szűrőkből millió típus, méret, minőség megtalálható és legtöbbször az adott feladat határozza meg, hogy nekünk melyeikre van szükségünk.
A friss levegő pótlása, illetve légcsere, nélkülözhetetlen az egészség, a komfort vagy az adott technológia szempontjából. Ez azonban nem tud megvalósulni levegőszűrés nélkül ami elsősorban a környezeti ártalmak elkerülésére illetve elektronikai vagy más berendezések védelmére szolgálnak a rendszerben.
Mit is jelent ez egészségügyi szempontból?
A szálló port kémiai összetételtől függetlenül, csupán fizikai alapon, a részecskék átmérője szerint csoportosítják. A 100 μm-nél kisebb szemcsék már belélegezhetők, de ezek nagy része az orrban és a szájban, legkésőbb a gégefőnél elakad, nem jut mélyebbre a légutakban. A 10 mikronnál kisebbek már túljutnak a garaton A 4 mikron alattiak bejutnak a tüdőbe. A 2,5 μm-nél kisebbek pedig nehezen ürülnek ki a tüdőből. Egészségügyi szempontból a 10 illetve a 2,5 mikronos határnak van jelentősége. Ezekre a PM10 és a PM2,5 jelölést használjuk.
A porterhelésen kívül egy elhanyagolt szellőzéstechnikai rendszerben kialakult baktérium telepek enyhe, bizonyos esetekben komolyabb bakteriális fertőzésekhez vezethetnek.
A szűrőket szűrési hatásfok szerint osztályokba soroljuk. Kezdve a durva szűrőktől a finom szűrőkig különböző minőségeket állapítunk meg (G2-F9) Valamint a tiszta terek szűrésére alkalmas EPA HEPA és ULPA szűrők (F10-F17)
Az eddig használatos EN 779 szabvány mellé egy ideje használatos ISO 16890-t is használjuk.
Mi a különbség?
Ez azt jelenti, hogy az új ISO 16890 szabvány alkalmazásával a szűrő hatásfokát a PM1, PM2,5 és PM10 részecskeméret-osztályok (más néven ePM1, ePM2,5 és ePM10) alapján határozzák meg, amelyeket a WHO (Egészségügyi Világszervezet) és más hatóságok is értékelési paraméterként használnak. Ezen paraméterek alapján a felhasználók könnyebben kiválaszthatják az igényeiknek megfelelő légszűrőt.
ISO 16890 - Az új csoportos osztályozás
Az új ISO16890 szabvány négy csoportra osztja a légszűrőket. Minden csoport előfeltétele, hogy egy szűrő a megfelelő részecskeméret tartomány legalább 50% -át megfogja, le tudja választani. Ha például egy szűrő képes leválasztani a PM1 mérettartományba tartozó részecskék több mint 50% -át, akkor kerülhet csak az ISO ePM1 szűrők csoportjába. Az ISO ePM1 jelölés után található szám jelenti a szűrő leválasztási hatékonyságát 5% pontra kerekítve, az adott részecskeméret tartományban.
Mit jelent a PM1?
A PM1 minden olyan anyagrészecskét tartalmaz, amelynek mérete kisebb, mint 1 mikron (1 ezred milliméter). A tisztánlátás végett a különböző mérettartományok az alábbiak szerint alakulnak:
1µ = 0,001 mm (= PM1)
2,5 µ = 0,0025 mm (= PM2,5)
10µ = 0,01 mm (= PM10)
EN 779:2012 Légtechnikai szűrők osztályozása
A minőségi osztályok kicsit hétköznapibb formában
G2 – G4 minőségű szűrő osztály: Ezeket a szűrőket nevezzük durva porszűrőknek vagy előszűrőknek. A szemmel látható porszemcséket tudják leválasztani.
Szemcseméret: 50 - 5 mikron között
M5 minőségű szűrő osztály: A középszűrők, kisebb méretű porszemeket is meg tudnak már szűrni, mint a G2 – G4 osztályú szűrők, de még nem tudják a finom porszemcséket leválasztani. A mikroszkóppal látható porszemcséknek a legkisebb hatásfokú szűrője.
Szemcseméret: 50 – 2,5 mikron között
F6 – F9 minőségű szűrő osztály: A finomszűrők, ezek a kisméretű (csak mikroszkóppal látható) porszemcséket mint pl. polleneket, csiszolási port, apró fémport képesek leválasztani.
Szemcseméret: 5 - 1 mikron között
H10 – H14 minőségű szűrő osztály: Hepa szűrőknek, steril szűrőknek is nevezik őket, ezeket főként légtisztítóknál, kórházi légtechnikai rendszereknél alkalmazzák, ahol steril környezet előállítása a cél. Képesek a baktériumok, vírusok kiszűrésére.
Szemcseméret: 0,3 - 0,001 mikron között
Következő cikkünkkel hamarosan jelentkezünk, amelyben a különböző szűrő típusokról lesz szó. Addig is, ha kérdésed merülne fel a témával kapcsolatban, keress minket a megadott elérhetőségeink valamelyikén.