Cikksorozatunk második részében az ipari létesítmények szellőztetéséről lesz szó. Ezekben az épületekben (csarnokok, raktárak, gyártóegységek vagy mezőgazdasági tárolók) is elengedhetetlen a megfelelő szellőzés kialakítása.
Miért olyan fontos ez?:
- Csarnokokban pl. egy-egy munkafolyamat során keletkező porral telített levegő elszívása szempontjából lényeges
- Raktárakban a tárolt anyagok állapotmegőrzése miatt fontos
- Gyártóegységekben a dolgozók és a berendezések védelmét szolgálja a gépek által termelt hőtől, olajgőztől, párától
- Mezőgazdasági tárolók, állattartó telepek esetében a termények romlását, illetve az állatok pusztulását előzi meg
A ventilátor típust illetően, a hely adottságaitól függően számtalan lehetőség áll rendelkezésünkre. Csak hogy párat említsünk: oldalfalra szerelt ipari fali axiálventilátor, tetőventilátor, centrifugál-, vagy mennyezeti ventilátor, ipari padlóventilátor és nem utolsó sorban szabadon függesztett csarnokszellőztető ventilátor.
A szellőztetés formája lehet lokális (gyártócsarnokok gépei, munkaállomásai) vagy az egész csarnokra kiterjedő (raktárak, állattartó telepek).
A megfelelő típus és méret kiválasztása:
Kezdésként meg kell állapítanunk a légmennyiséget.
Légcsere számok pár példán keresztül:
Garázsok/műhelyek: 4-8 1/h
Raktárhelyiségek általános szellőztetéssel: 3-5 1/h
Csekély légszennyezésű műhelyek: 4-6 1/h
Erős légszennyezésű műhelyek: 15-20 1/h
Melegedő gépekkel felszerelt csarnok: 10-15 1/h
Azonban vannak egyedi, másképp megállapítható légmennyiségek is. Erősen melegedő gépek esetén a következő képletet alkalmazzuk:
1.
A berendezés felvett villamos teljesítménye Watt-ban, osztjuk 2-vel, majd 3,5-el
Pl. gépünk 200 kW teljesítményű, ami egyenlő 200 000 W. Tehát: 200 000/2/3,5=28 570 m3/h. Ennyi levegőre van szükségünk a túlmelegedés kiküszöböléséhez.
Ha a következő számolás nagyobb értéket mutat az előzőnél, akkor ezt vesszük figyelembe:
Pl. A helyiség alapterülete 450 m2, a bel magasság 7 m, a légcsereszám min. 10. Tehát: 450x7x10=31 500 m3/h. Jól láthatóan magasabb, mint a teljesítmény után számolt, így a választásnál ez lesz a mérvadó.
2.
Egy állattartó telep esetén az egy jószágnak szükséges levegő mennyisége fogja meghatározni, mindentől függetlenül a légmennyiséget. Ez 1000-1800 m3/h állatonként a mérettől függően.
Pl. Egy 100 szarvasmarha által lakott istálló esetén, ezt a számot 1800-al kell megszoroznunk. 100x1800=180 000 m3/h. Ez alapján választjuk ventilátorunkat.
Azonban nem elég csak a megfelelő légszállítást figyelembe venni, a ventilátor elhelyezésének szabályait is fontos ismerni.
A leggyakoribb, csarnokok esetén a két hosszanti falon 6 m-es távolságokra elhelyezett fali axiálventilátorok jellemzőek. Ha a csarnok szélessége megengedi, akkor elegendő csak egy oldalon felszerelni, a párhuzamos oldalon pedig esővédő zsalukkal kell biztosítani a levegő pótlását.
Gyakran felmerülő probléma a nagyméretű csarnokokban, raktárakban a mennyezetig érő polcrendszerek. Ilyenkor a sorok közötti terület szellőzését kell biztosítanunk. Erre két lehetőségünk van: a fali axiálventilátorokat a falba építtetjük vagy rábízzuk a hő és szennyezett levegő eltávolítását a tetőventilátorokra. A levegő pótlását a talajhoz közel tudjuk kivitelezni esővédő lamellákkal felszerelt fix rácsokon. Fontos: A polcsorok termékekkel való teljes feltöltése elkerülendő, ugyanis így nem tudja a levegő megfelelően átjárni az épületet.
Istállókban a leggyakrabban mennyezetről függő szellőztető ventilátorokkal találkozhatunk. Felszerelésüknél kiemelt gonddal kell ügyelnünk a megfelelő dőlésszög megtalálására. Ennek oka, hogy rossz szögben az állatokat nagy légáramlás éri. Emiatt huzatérzetük lesz, ez pedig egészségügyi problémákat eredményez.
A leggyakrabban használt 130 cm átmérőjű ventilátorokat 15-20°-os szögben érdemes felszerelni. Ezzel biztosíthatjuk, hogy kellően nagy területet fedjen le 1 db ventilátor. Így az állatok is csak kellemes levegőáramlást éreznek.
Gyártóegységekben a dolgozók egészségügyi állapota és a berendezések szempontjából is jó választás az ipari ventilátorok egyes típusai.
Például a helyi elszívás esetén a csőventilátorok, illetve a radiál ventilátorok a legmegfelelőbbek.
A fent leírtak ismeretében reméljük közelebb kerültetek a megoldáshoz vagy legalábbis kicsit tájékozottabbak vagytok. Rendelés előtt mindenképpen keressetek fel egy szakembert, aki magabiztosabbá tehet Titeket, mielőtt rákattintanátok a vásárlás gombra.
Nem akarunk célozgatni, de reméljük ezt a ventpro.hu oldalon is megejtitek egyszer-kétszer.