Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Mit is keresel? - Fürdőszoba szellőztetés

Gábor & Kriszta
2023. 04. 28. 09:54:54

Minket! Amennyiben bizonytalan vagy, nem tudsz választani a nagy bőségzavarban vagy nem tudod eldönteni melyik lenne a megfelelő, telefonszámunkat, illetve email-címünket tudod hol találod.

Persze azért nem olyan bonyolult a szellőzéstechnika világa. Ezzel a bejegyzéssel indítunk egy cikksorozatot, melyben egy kis segítséget szeretnénk nyújtani oldalunkon található termékek kiválasztásához egy-egy példán keresztül. Kezdésnek a fürdőszoba szellőztetésének lehetőségeiről.

Alapvető kérdés a fürdőszoba mérete, illetve berendezése. Meghatározó tényező például a fürdőkád vagy zuhanyzó léte/nem léte, valamint, hogy már meglévő helyre szeretnénk ventilátort beszerelni vagy most tervezzük a fürdőszoba szellőzésének kialakítását. Az első esetben két lehetőségünk van. Vagy a régi ventilátor vagy a szellőzőrács mérete alapján választhatjuk ki a megfelelőt. Persze mindig érdemes számítást végezni, mielőtt nekilátnánk a keresésnek, ehhez lentebb találsz magyarázatot. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy az olcsóbb megoldás hosszútávra nem mindig a legkifizetődőbb. Ezek a siklócsapágyas kivitelek a golyócsapágyassal szemben hamarabb adják be a kulcsot.

A háztartási ventilátorok általában 100, 125, 150 mm-es méretekben érhetők el. Funkciójuk szempontjából lehetnek alapkivitelű, időtúlfutásos, illetve páraérzékelős időtúlfutásos. Ezen kívül némelyik típus rendelkezik időkésleltetővel is.

Mit jelentenek ezek a tulajdonságok? Adunk hozzá egy kis segítséget, hogy könnyebben megtaláld a megfelelő típust:

Alapkivitel: Kapcsolóval működnek, felkapcsoláskor elindulnak, lekapcsoláskor megállnak.

Időzítős T (timer): Időtúlfutásos ventilátornak is nevezhető. Ugyanis, az alapkivitellel szemben, ez a kapcsoló lekapcsolása után egy gyárilag meghatározott értéken belül (általában 2-25 perc) tovább működnek, majd automatikusan leállnak. Ezek nagyobb fürdőszobákba, mellékhelyiségekbe erősen ajánlottak.

Időzítős/Páraérzékelős TH (timer and humidity): Amellett, hogy a lekapcsolást követően egy megszabott időtartamig működnek, ha a páratartalom meghaladja a beállított értéket, a páraérzékelő bekapcsol. Az alapérték elérése után pedig leáll. Ezt a típust akkor érdemes megvásárolni, ha az adott helyiségben gyorsan nő a páratartalom.

Időzítős/Páraérzékelős/Időkésleltetős: Abban az esetben megfelelőek, ha a ventilátor a villanykapcsolóhoz van kötve. Például, ha azért ugrottunk be még indulás előtt a fürdőszobába, hogy ellenőrizzük, hogy a külsőnk makulátlan-e, és a lámpa felkapcsolását követő 2 percen belül lekapcsoljuk, akkor a ventilátor nem indul el.

 

Megfelelő méret kiválasztása:

A fürdőszobai ventilátor kiválasztásánál a következő számolás elvégzésével könnyebben találhatjuk meg az odaillőt.

Általában egy ilyen helyiségben nyolcszoros légcserével számolunk.

Például:

Fürdőszobánk alapterülete 3 m x 2 m, belmagassága 3 m.

Így a légtérfogata 3x2x3=18 m3

Ezt szorozzuk meg 8-cal: 18x8=144 m3/h. Ez az a légmennyiség, amire mindenképpen szükségünk van. Így a legkisebb ventilátor, amit választhatunk 125 mm átmérőjű. Viszont egy zuhanyzóval ellátott fürdőszoba esetén a 150 mm-es a célra vezetőbb.

 

Ventilátorok légszállítása:

100 mm – kb. 90-100 m3/h

125 mm – kb. 150-200 m3/h

150 mm – kb. 250-300 m3/h

Fontos tényező lehet még az IP védettség. Ez általában a helyhiány esetén érvényes, mivel a ventilátor túl közel kerülhet a csaphoz, zuhanyhoz.

Ha ez az eshetőség felmerülne vagy nagyobb teljesítményűt keresünk, a műanyagházas csőventilátor tökéletes lehet számunkra. Viszont ennek elhelyezése csak fürdőszobán kívül lehetséges