Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Mit is keresel? – Lakásszellőztetés

Gábor & Kriszta
2023. 08. 24. 10:21:58

Építkezés, vagy lakásfelújítás előtt célszerű elgondolkodni azon, milyen szellőztetési formát válasszunk otthonunkba, ha azt szeretnénk, hogy komfortérzetünk folyamatos friss levegő biztosítása mellett éjjel-nappal biztosítva legyen.

A ma épülő házak szerkezete szinte légtömör, a nyílászárók tökéletes záródása miatt a friss levegő már nem jut be a lakásba, mint az évtizedekkel ezelőtt gyártott ablakok esetében. Ez egyfelől hasznos, hiszen télen nem az utcát fűtjük alapon, bent tartja a meleget, másrészt viszont, ha nem jut be megfelelő mennyiségű friss levegő a lakásba, (egy felnőtt esetén 20-40 m3/h, négy fős család esetében 120 m3/h) a levegő elhasználódik, a pára és a szennyező anyagok feldúsulnak. Mindezt ablaknyitással megfelelően szabályozni lehetetlen.

Miért mondjuk ezt?

  • Ha ablakot nyitunk, nem kontrollálható a légcsere mennyisége, ezt az éppen aktuális időjárási körülmények határozzák meg
  • Az ablakon át bejutó levegő hőmérséklete, páratartalma sem befolyásolható. Mindkettő esetében elmondható, hogy télen túl alacsony, nyáron túl magas
  • Mondhatnánk, hogy reggel-este egy gyors kereszthuzat megoldást jelentene, de nem, ez kevés a fent említett megfelelő mennyiségű friss levegő biztosítására.
  • Nyitott ablakoknál a zaj nem zárható ki a lakásból, ami az erre érzékenyeknek különösen zavaró lehet
  • Az allergiások esetében hasonló a helyzet a pollenekkel. Allergiaszezonban nyitott ablak mellett bejutó pollenek megnehezítik számukra a hétköznapokat.
  • És a nyitott ablak okozta biztonságtechnikai veszélyekről még nem is beszéltünk

Ha a szellőztetés nem megfelelő, a páratartalom magas lesz, ami megnöveli a penész megtelepedésének kockázatát. Ez pedig esztétikailag illúzió romboló és az egészségre is rendkívül káros. Mindezek mellett nem utolsó szempont az sem, hogy ablaknyitással télen a hideg, nyáron a meleg levegő túlzott beáramlását egyéb fűtési, illetve hűtési megoldásokkal kell kompenzálni, ami adott esetben nem mondható pénztárcabarát megoldásnak.

Ezzel persze nem azt akarjuk mondani, hogy nem lehet ablakot nyitni, tavasszal, vagy ősszel, amikor nincs se túl meleg, se túl hideg. Azonban, ha hővisszanyerős szellőztető rendszer üzemel a házban, amellett, hogy mindig van megfelelő mennyiségű friss levegő, nem szükséges ehhez ablakot nyitni sem.

Hogyan is működik egy hővisszanyerős szellőztető készülék?

Ha nyár van, a kintről beáramló meleg, párás, friss levegő a gépbe áramlik, áthalad a hőcserélőn, miközben lehűl. A gép ventilátora pedig a lakótérbe juttatja a lehűlt levegőt. A gépből kilépő elszívott rossz levegő pedig az épületen kívülre jut. Télen a folyamat ugyanez, csak fordítva, a friss, száraz hideg levegő a gépen keresztül a hőcserélőbe jut, miközben felmelegszik. A felmelegedett friss levegő a lakótérbe, az elhasznált, lehűlt levegő pedig épületen kívülre áramlik. A friss és az elhasznált levegő sosem keveredik egymással, köztük csak hőcsere történik.

 

 

Mire kell figyelni, hogy a megfelelő gépet válaszd?

Először is, ami nagyon fontos, az a légszállítás. Azt kell ellenőrizni, hogy a gép mennyi levegőt szállít közepes fordulatszám tartományban. Ugyanis, ha a ventilátor működése folyamatosan magas fordulaton működik, az problémák sokaságához vezet, pl. többletfogyasztás, magasabb zajszint, kisebb élettartam, alacsony hatásfok.

A másik lényeges dolog, hogy hová helyezzük a gépet a házban, hogy a működése közben keletkező zaj ne legyen zavaró. Nem megfelelő hangcsillapító választásával, vagy annak elhagyásával ez a probléma súlyosbodhat.

Nagyon fontos továbbá, hogy a hőcserélő megfelelő hatásfokon működjön, mert ha alacsony a hatásfok, a szobákban kellemetlen huzatérzet alakulhat ki. Ennek kompenzálására utófűtő beépítése válhat indokolttá, ami jelentős többletköltség mind beruházás, mind pedig üzemeltetés szempontjából.

Milyen típusú hővisszanyerős gépek közül választhatsz?

Az egyhelyiséges szellőztető gépek, általában az adott helyiség falába kerülnek beépítésre, és a helyiség méretének megfelelő teljesítménnyel szellőztetnek.

A központi hővisszanyerők elsősorban az új építésű házak legjobb megoldásai, ebben az esetben nem jelent gondot a légcsatornák beépítése akár a házszerkezetbe is.

Amennyiben komfort szellőztetési megoldásokban gondolkodsz, keress minket bizalommal, segítünk a megfelelő típus kiválasztásában:

 06 20 558 9257

 arajanlat@ventpro.hu